Co warto wiedzieć o cięciu laserem

Jak wiadomo technologie związane z obróbkami różnego rodzaju materiałów naprawdę bardzo dynamicznie i sprawnie się rozwijają. Na przykład od jakiegoś czasu niebywale popularna jest technologia cięcia laserem. Czym tak naprawdę jest ta technika? Jest to technologia niebywale nowoczesna, która sprowadza się do wykorzystania wiązki laserowej, za pomocą której wykonywane jest cięcie. Ta właśnie wiązka wykorzystuje bardzo dużą energię na stosunkowo małym obszarze. Technologia ta sprowadza się również do niezwykłego poziomu skupienia, w związku z czym cały proces jest niebywale nowoczesny oraz innowacyjny. Cięcie laserem jest wykonywane bardzo szybko i sprawnie. Nie można zapomnieć o tym, że cięcie laserem wykonywane może być, zarówno na materiałach metalicznych, jak i niemetalicznych.

Jakie wyróżniamy rodzaje cięcia laserowego?

W tej właśnie niezwykle nowoczesnej technologii, cały proces cięcia następuje za pomocą gorącego promienia lasera, który jest emitowany, a dzięki jego niezwykłej przejrzystości cięcie jest wykonywane tak precyzyjnie. Proces wykonywania takiej obróbki, podzielić możemy na 3 główne etapy, najpierw następuje rozpoczęcie cięcia, później właściwy proces, a następnie zakończenie wykonywania całego mechanizmu. Podczas obróbki kierujemy strumień gazu na całą powierzchnię, co wywołuje stopienie materiału, a co za tym idzie, właśnie jego usunięcie. Trzeba również zaznaczyć, że jest parę rodzajów cięcia laserowego, które jest inne w zależności od surowca, który jest poddawany obróbce. Zauważyć można, że zdecydowanie najczęściej przez profesjonalistów wykorzystywane jest cięcie przez odparowanie. W tym właśnie mechanizmie materiał, który chcemy przeciąć, ulega odparowaniu poprzez gaz obojętny. Możemy również zaobserwować mechanizmy cięcia poprzez wydmuchiwanie oraz topnienie, gdzie materiał poddawany obróbce jest stapiany, a następnie ulega wydmuchaniu poprzez gaz. Wiele profesjonalistów chętnie wykorzystuje także cięcie laserowe poprzez spalanie, które sprowadza się do tego, że dany materiał jest spalany za pomocą strumienia tlenu, czy też specjalnie wytworzonej mieszaniny.

Na czym tak właściwie polega mechanizm cięcia laserem?

Wytwarzana wiązka światła, która emituje laser cechuje się tym, że jest ona jednolita na powierzchni, jak również za jej pomocą można zgromadzić znaczną energię na niedużym obszarze. Te właśnie cechy, które wykorzystuje się przy cięciu laserem, sprawiają, że technologia ta jest niebywale innowacyjna i nowoczesna, jak również umożliwia błyskawiczne przeprowadzenie całego mechanizmu cięcia i to na przeróżnych materiałach. Generalnie rzecz biorąc cięcie laserem wykonuje się poprzez złączenie trzech elementów, a mianowicie sublimacji, spalania oraz topienia całego materiału, oczywiście w zależności od materiału, z którym mamy do czynienia, stosuje się odmienną technologię.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *